Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Dobór oświetlenia do wnętrz mieszkalnych

Dobór oświetlenia do wnętrz mieszkalnych

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - wstęp

Oświetlenie mieszkania to nie tylko oświetlenie naturalne, ale i sztuczne. Dobre oświetlenie ma wpływ na nasze życie codzienne – na nastrój i samopoczucie. Dlatego tak istotne jest by światło w naszym domu było mocne i przyjemne – by nie psuło nam nastroju, a poprawiało wręcz samopoczucie. Istnieje kilka zasad doboru lamp, żyrandoli, kinkietów itp, jakimi powinniśmy się kierować , gdy wybieramy się na zakupy oświetleniowe.

Ważne jest:

  • by światło miało odpowiednią moc - czyli kilka źródeł światła w jednym pomieszczeniu

  • równomierne - światło powinno być rozmieszczone równomiernie, by nie tworzyły się zbyt duże różnice między kilkoma punktami w danym wnętrzu

  • zależne od funkcji pomieszczenia - w miejscu pracy sztuczne światło powinno mieć barwę jak najbliższą dziennemu, pobudzającemu i sprzyjającemu koncentracji. Tam gdzie odpoczywamy lepiej sprawdzi się relaksujące, ciepłe światło.

  • Estetyczną - odpowiednio dobrane do stylu wnętrza

Podstawowe funkcje oświetlenia można podzielić na:

  • rozjaśniające całe wnętrze;

  •  punktowe - doświetlające odpowiednio strefy użytkowe;

  •  dekoracyjne.

Teraz zajmiemy się doborem oświetlenia do podstawowych pomieszczeń mieszkalnych:

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - salon

Najbardziej uniwersalne miejsce, gdzie w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu. To miejsce odpoczynku, relaksu, czasem miejsce gdzie spożywamy posiłki, a czasem gdzie oglądamy telewizję. W pokoju dziennym powinno znajdować się minimalnie 5 źródeł światła.

- oświetlenie ogólne

  • żyrandol umieszczony na środku sufitu lub nad stołem jadalnym, świecący w dół lub na ukos najlepiej 5 płomienny z podziałem na dwa obwody, w zależności od sytuacji umożliwiający świecenie dwóch lub trzech żarówek lub wszystkich (do takiego podłączenia oprawy potrzebna jest odpowiednia zrobiona instalacja elektryczna), jeżeli takiej nie ma to zamontowany ściemniacz przy wyłączniku.
  • oświetlające sufit lampy – optycznie powiększą wnętrze;
  • wpuszczone w sufit i równomiernie rozmieszczone reflektorki halogenowe;
  • zamocowane na meblach i skierowane na sufit lampki;

- oświetlenie miejscowe - podświetla określone punkty

  • telewizor – jego oglądanie przy zgaszonym świetle nie jest zdrowe, dlatego warto poprawić komfort oglądania podświetlając ścianę za nim, lub jego otoczenie delikatnym, rozproszonym światłem. Zmniejszy to kontrast między jasnym ekranem i ciemnym pokojem i sprawi, że nasze oczy mniej się będą męczyć.
  • kącik wypoczynkowy – światło w tym miejscu powinno być łagodne i rozproszone. Przyda się tu stojąca na szafce lampka stołowa lub po prostu ustawiona obok sofy lampa podłogowa.

- oświetlenie dekoracyjne

Ważne by oświetlenie było nie tylko pragmatyczne, ale i podkreślało walory danego pomieszczenia. Odpowiedni dobór lamp, pomoże wyróżnić : kolor ścian, meble, dodatki

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - kuchnia

Kuchnia to często centrum naszego mieszkania. To tu przygotowujemy posiłki, a często również kuchnia pełni funkcję jadalni. Jest to miejsce, które ze względu na swą użytkową funkcję powinno być niezwykle dobrze oświetlone. Dlatego też oświetlenie kuchni powinno być równomierne, praktyczne i wielofunkcyjne bez żadnych cieni. Ze względu na dużą ilość stojących i wiszących szafek i sprzętów kuchennych ciężko ten cel osiągnąć, dlatego koniecznie należy zamontować:

- oświetlenie całego wnętrza za pomocą głównego źródła światła

Najczęściej jest to lampa wisząca lub plafon umocowany w centralnym punkcie pomieszczenia lub nad stołem. W dużej kuchni, warto zainwestować kilka lamp rozmieszczonych równomiernie. Całe wnętrze naszej kuchni zostanie ładnie oświetlone, jednak mimo to w wielu miejscach powstaną utrudniające pracę cienie (np. pod wiszącymi szafkami), a pracując przy blacie roboczym będziemy mieli światło za plecami. Warto również pamiętać że oświetlenie całego pomieszczenia jednym źródłem światła wymaga dużego nakładu mocy (100-200 watów na godzinę).

- miejscowe oświetlenie blatów roboczych

Dlatego tak ważne jest oświetlenie blatów roboczych- miejsca, gdzie powstają nasze posiłki . Ważne jest utrzymanie go w należytej czystości, a do tego niezbędne jest dobre oświetlenie. Idealnie do tego nadaje się oświetlenie zamocowane pod szafkami czyli:

  • pojedyncze halogeny punktowo oświetlające wybrane strefy blatów;
  • żarówki dające rozproszone żółtawe światło;
  • świetlówki o chłodnym białym świetle, oświetlające konkretne odcinki blatu.

Ważne jest umiejętne umiejscowienie źródeł światła pod szafkami. Światło nie może być za mocne – by nie oślepiało, nie może być też za słabe – nie będzie spełniać swojej funkcji. Najlepiej zastosować źródła światła, które maja wysoki współczynnik oddawania kolorów. Jedzenie to nie tylko smak i zapach, ale i wygląd. Komfortowe natężenie światła w tym miejscu to ok. 500 luksów. 

Kuchnia jest miejscem, gdzie dobre oświetlenie odgrywa naprawdę ważną funkcję.

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - jadalnia

Tu również musimy się poważnie zastanowić nad rodzajem oświetlenia. Przecież to tu spotykamy się na rodzinnych posiłkach, to tu odbywają się różne ważne uroczystości. Jadalnie to miejsce gdzie na spotkaniach towarzyskich nie tylko konsumujemy, ale i poruszamy ważne dla nas sprawy społeczne. Oświetlenie w takim wnętrzu powinno być dyskretne, przyjemne i co najważniejsze ciepłe.

W jadalni głównym miejscem jest oczywiście stół. Powinniśmy zastosować taki rodzaj lampy, który dobrze oświetli całą powierzchnię. Mogą tu zostać użyte lampy z regulacją wysokości – należy jednak pamiętać, że minimalna odległość między stołem, a lampą to 55 – 60 cm.

Przy doborze oświetlenia użytego w jadalni, trzeba pamiętać o kształcie stołu:

  • stół okrągły lub kwadratowy – najlepiej wyglądać będzie w towarzystwie zawieszonej centralnie nad jego środkiem pojedynczej lampy lub żyrandola;
  • stół owalny lub prostokątny – świetnie sprawdzi się szereg mniejszych, identycznych lamp rozmieszczonych symetrycznie względem środka i mieszczących się w obrysie blatu. W żadnym wypadku nie powinny znajdować się one nad głowami osób siedzących przy stole ani za ich plecami.

Dodatkowo w jadalni można zastosować kinkiety, lampy stojące. Dają one zazwyczaj dyskretne miłe światło, którym dodatkowo można podkreślić walory innych mebli: kredensy czy witryny.

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - sypialnia

Sypialnia to miejsce niezwykle intymne, gdzie oświetlenie powinno stwarzać nastrój relaksu, intymności. Światło powinno być przytulne i ciepłe. I tu można zastosować podstawowe rodzaje świateł czyli:

- ogólne

Najlepiej w sypialni sprawdzą się kinkiety lub ukryte lampy, które dadzą rozproszone światło dające nam uczucie spokoju. Nie zalecane jest zastosowanie w sypialni lamp sufitowych mocno rozjaśniających wnętrze.

- miejscowe

To jak wiemy przede wszystkim lampki nocne znajdujące się przy łóżku. Ich włącznik musi znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, byśmy mogli łatwo w każdej chwili zapalić lampkę. Takie źródła światła powinno być tak umiejscowione byśmy mogli poczytać. Można tu zastosować lampki znajdujące się nad wezgłowiem łóżka. Dobrze jest gdy można regulować kąt padania światła. Innym rodzajem oświetlenia są lampki znajdujące się na szafce nocnej. Warto pamiętać by miały solidną podstawę.
Lustro bądź toaletka powinny mieć dodatkowe źródło światła. Mogą to być kinkiety równomiernie rozmieszczone po obu stronach lustra bądź lampa stojąca.

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - łazienka

Łazienka to miejsce gdzie często jedynym źródłem światła jest światło sztuczne. Powinno ono być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Tu poddajemy się pielęgnacji naszego ciała i utrzymaniu go w czystości. Zależnie od wielkości pomieszczenia ważne jest zastosowanie kilku punktów świetlnych. I w łazience podobnie jak w kuchni oświetlenie musi być dwojakie czyli:

- oświetlenie ogólne

W małych łazienkach często stosuje się plafony mocowane do sufitu – zajmują mało miejsca i dobrze oświetlają. W większych pomieszczeniach możemy użyć listew oświetleniowych, które mają kilka punktów świetlnych. Można zastosować w nich żarówki energooszczędne, które pozwolą nam na zaoszczędzenie i energii i pieniędzy. Wiadomo przecież, że w łazienkach światła używa się dość długo i często.

- oświetlenie punktowe

Warto w miejscach które są dodatkowo doświetlane zastosować specjalne żarówki przeciwbryzgowe – odporne na wilgoć. W łazience kontakt z wodą i parą wodną jest nie do uniknięcia.

Miejsca, które trzeba doświetlić

  • Lustro - tu światło musi mieć naturalną barwę. Można zastosować żarówki mleczne lub schowane za kloszem. Lustro to ważny element łazienki nie tylko dla kobiety, ale i dla mężczyzn. Istotne jest by zamocowane przy nim światło nie raziło i nie zmieniało barw. Powinno być oświetlone równomiernie. Zastosować można klika rozwiązań:

- trzy punkty świetlne czyli dwie lampki po bokach, a jedna na górze
- dwa punkty świetlne umieszczone po bokach lustra na jednej wysokości.
- panel świetlny zamocowany nad szerokim lustrem, z kilkoma źródłami światła.
- i ostatnio modne lustro z ukrytymi pod taflą, fabrycznie wmontowanymi oprawami.

  • W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, czyli nad wanną lub prysznicem ważne jest dla naszego bezpieczeństwa używać opraw odpornych na działanie wody. Najlepiej również takie oświetlenie mocować wysoko nad danym miejscem. Światło w okolicy wanny/prysznica powinno być równomiernie rozproszone. Zgodnie z obowiązującymi przepisami lampy wolno instalować lamp w odległości nie mniejszej niż 60cm od wanny/prysznica, i nie niżej niż 2,25m nad podłogą. Oprawa oświetleniowa powinna się charakteryzować stopniem ochrony nie niższym niż IP 44.

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - pokój dziecka

Zastosowane tu oświetlenie będzie spełniało wiele funkcji. Ważne jest by stylem nawiązywało do wieku dziecka . Należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa czyli umieszczeniu lamp poza zasięgiem ręki, a włączniki niżej niż w pozostałych pomieszczeniach – na wysokości 110÷130cm. Światło w pokoju dziecięcym powinno być:

- ogólne - 2 rodzaje

  • Dzienne czyli główna lampa oświetlająca cały pokój. Dająca jasne światło, tak by dziecko nie musiało wytężać wzroku. Zachęcające do zabawy i podkreślające kolory, kształty.
  • Nocne czyli lampka stołowa lub kinkiet dający światło ciepłe przytulne sprzyjające wyciszeniu. Umiejscowione w pewnej odległości od łóżka.

- oświetlenie miejscowe

Pokój dziecka to nie tylko miejsce zabaw, ale i nauki. W miejscu gdzie znajduje się biurko powinna być zastosowana lampka dająca jasne oświetlenie. Usytuowana po lewej stronie dziecka – dla dzieci praworęcznych. Tak by nie rzucać cieni na zeszyty. Światło lampki znajdującej się przy komputerze nie powinna się odbijać od ekranu.

- oświetlenie dyżurne

Czyli lampka paląca się całą noc, dająca poczucie bezpieczeństwa. Tak by nasz maluch nie musiał bać się ciemności. Musi dawać przygaszone światło by nie utrudniać zasypiania.

Oświetlenie wnętrz mieszkalnych - przedpokój

To miejsce, przez które każdy przejść musi. Światło tu musi być łatwo dostępne – włącznik powinien się znajdować w dwóch miejscach, praktyczne i dekoracyjne. Zastosować w przedpokoju należy:

- oświetlenie ogólne

To oświetlenie górne, które natychmiast po zapaleniu rozjaśnia całe pomieszczenie. Najlepiej sprawdzi się:

  • Czyli lampa umieszczona na suficie, która równomiernie rozjaśni całe pomieszczenie. Mogą to być kinkiety – jeśli oczywiście mamy szeroki przedpokój. Najlepiej jednak w takim miejscu się sprawdzą listwy wielopunktowe. Ponieważ światło w przedpokoju nie musi być ostre, można również zastosować plafon. W zależności od wielkości pomieszczenia powinna być dostosowana ilość źródeł światła.
  • Dobrze oświetlonym miejscem w przedpokoju musi jednak być lustro. Dlatego warto przy nim zastosować oświetlenie punktowe: boczne lub górne.

Źródło: LEMIR

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium