Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Lampy ogrodowe LED – solarne i klasyczne oświetlenie ogrodu

Lampy ogrodowe LED – solarne i klasyczne oświetlenie ogrodu

Jak działają solarne lampy ogrodowe?

Jak działa lampa solarna? To jest dosyć prosty mechanizm. W górnej części oprawy znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają i magazynują energię słoneczną w specjalnych akumulatorach umieszczonych w lampie. Dzięki temu nie trzeba podłączać jej do sieci elektrycznej, aby działała. Nie ma obaw, że ta energia zostanie wykorzystana w ciągu dnia. Lampy są zaprogramowane w ten sposób by działały po zmroku. Przystosowane są także do każdych warunków pogodowych i działają sprawnie nawet w zimie. 

Co ile metrów rozmieścić lampy ogrodowe?

Wiele osób zastanawia się kupując lampy ogrodowe, ile właściwie jest takich opraw potrzebnych. Oczywiście taka liczba będzie się różnić w zależności od wielkości posesji i potrzeb kupującego. Jeśli chcemy by w naszym ogrodzie było kilka świateł, które nadadzą mu nastrojowości i przyjemnego ciepła wieczorami, to tak naprawdę wybór należy do nas. Jeśli natomiast potrzebujemy, aby dany fragment był dobrze oświetlony to rekomenduje się rozmieszczenie opraw świetlnych, co około 1 - 1,5 m, oczywiście ta odległość zależna jest od wybranej mocy i modelu lampy. Świetnie sprawdzą się produkty kierujące światło na ziemię o umiarkowanym lub niskim poziomie mocy. Dzięki temu teren będzie oświetlony, ale lampy nie będą raziły w oczy. 

Gdzie umieścić lampy ogrodowe?

Lampy ogrodowe świetnie sprawdzą się ustawione na przykład wzdłuż podjazdu czy alejki w tym wypadku warto wybrać oprawy dogruntowe. Lampy o nieco mniejszej mocy nadadzą się do podkreślenia pięknych ogrodowych aranżacji. Należy tylko pamiętać, by zachować pewną odległość lampy LED od rośliny. Rekomendujemy od 15 do 75 cm. Nieoczywistą opcją są lampy ogrodowe wiszące w kształcie kul czy lampionów, które świetnie sprawdzą się na tarasie czy nawet na słonecznym balkonie. 

 

Jak długo świeci lampa solarna?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zależy to głównie od dwóch czynników. Są to:

  • Moc żarówki – żarówka o dużej mocy szybciej będzie wykorzystywała energię
  • Pojemności akumulatora – im większy, tym lampa dłużej świeci. Dobre akumulatory potrafią przechowywać energię przez kilka dni od naładowania, tak więc nawet po pochmurnym dniu mogą działać, jednakże oczywiście każdy model ma swoje ograniczenia.

Oczywiście istotną rolę gra także pogoda, choć nowoczesne modele są w stanie naładować się wyjątkowo szybko. Lampa, która jest wystawiona na kilka godzin na promienie słoneczne po zmroku powinna świecić bez przerwy nawet przez 8 godzin.

Jak trwałe są lampy solarne?

Trwałość lamp solarnych jest kwestią skomplikowaną, ponieważ zależy od wielu czynników. Jedne są bardziej oczywiste, takie jak na przykład warunki pogodowe, a inne nieco mniej jak choćby producent czy żarówka. Należy zauważyć, że na rynku lampy solarne są bardzo szeroką i zróżnicowaną kategorią. Nie można więc mówić o trwałości, porównując ze sobą te za kilka złotych, z markowymi produktami zaprojektowanymi z myślą o użytkowaniu przez długie lata. Oczywiście rekomendujemy zakup tych ostatnich, ponieważ choć owszem, są bardziej kosztowne, to przewyższają ich tańsze ekwiwalenty trwałością, jakością obudowy, szybkością ładowania czy mocną oświetlenia. Jeśli zależy nam na maksymalnej trwałości i niezawodności, należy rozważyć zakup ogrodowej lampy LED wymagającej podpięcia do prądu. 

 

Więcej artykułów na temat oświetlenia znajdziesz na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium