Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Na jakiej wysokości zawiesić lampę? Najważniejsze zasady wieszania lamp

Na jakiej wysokości zawiesić lampę? Najważniejsze zasady wieszania lamp

Jak wysoko zawiesić lampę wiszącą w salonie?

Salon to miejsce, gdzie spędzamy wiele czasu relaksując się, oglądając telewizję, czytając książki lub rozmawiając z rodziną i znajomymi. Dlatego ważne jest, aby oświetlenie w tym pomieszczeniu było dopasowane do naszych potrzeb i nastroju. Lampy wiszące mogą być świetnym sposobem na stworzenie przytulnej i ciepłej atmosfery, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zawieszone.

Zasadniczo wysokość lampy wiszącej w salonie powinna być dostosowana do wielkości i kształtu pomieszczenia, wykorzystanych mebli oraz oczywiście wzrostu domowników. Nie ma jednej uniwersalnej reguły, ale można stosować się do kilku ogólnych zaleceń:

 • Lampy wiszące powinny być zawieszone na wysokości około 190-220 cm nad podłogą. To zapewni odpowiednią ilość światła i nie będzie oślepiać ani przeszkadzać osobom siedzącym na kanapie czy fotelu.
 • Jeśli lampa wisząca jest umieszczona nad stolikiem kawowym lub innym niskim meblem, można ją zawiesić nieco niżej, na wysokości około 150-180 cm nad podłogą. To stworzy przyjemny efekt dekoracyjny i podkreśli charakter lampy. Minusem takiego rozwiązania jest ewentualność zahaczenia głową.

Na jakiej wysokości lampa nad stołem?

Lampa nad stołem to jeden z najważniejszych elementów oświetlenia w kuchni lub jadalni. Nie tylko zapewnia światło niezbędne do spożywania posiłków, ale również tworzy klimat i wpływa na ogólną estetykę wnętrza. Dlatego warto zadbać o to, aby lampa nad stołem była dobrze dobrana i zamontowana. Jeśli lampa wisząca jest umieszczona nad stołem lub biurkiem, powinna być zawieszona na wysokości około 80-100 cm nad blatem. To zapewni odpowiednie oświetlenie do pracy lub spożywania posiłków i nie będzie przeszkadzać ani rzucać cieni na twarzach osób siedzących przy stole.

Jak skrócić lampę wiszącą?

Czasami zdarza się, że kupujemy lub dostajemy w prezencie lampę wiszącą, która jest zbyt długa, co wtedy zrobić? Czy można samodzielnie skrócić lampę wiszącą? Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba być ostrożnym i znać kilka podstawowych zasad. Zanim przystąpimy do skracania lampy wiszącej, musimy się upewnić, że:

 • Lampa jest odłączona od prądu i jest całkowicie zimna – najlepiej przed przystępowaniem do jakichkolwiek działań po prostu wyłączyć korki. 
 • Mamy odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak: nożyczki do przewodów, izolacja elektryczna, taśma miernicza i ołówek.
 • Znamy dokładną długość kabla, którą chcemy uzyskać i oznaczamy ją na przewodzie.
 • Znamy sposób mocowania lampy do sufitu i wiemy, jak ją zdemontować i ponownie zamontować.

Warto także wiedzieć o tym, że większość lamp wiszących ma możliwość niewielkiej regulacji długości kabla bez potrzeby przecinania. Aby każdy miał wybór metody pokrótce przedstawimy oba rozwiązanie, które wykorzystujemy w zależności od pożądanego efektu.

Regulacja wysokości lampy wiszącej bez przecinania kabla 

 1. Odkręć osłonę lampy od sufitu 
 2. Przeciągnij kabel przez plastikowy element w kształcie ósemki tak, by osiągnąć pożądaną długość kabla 
 3. Umieść kabel pod osłoną i przymocuj ją do sufitu

Skracanie lampy wiszącej przez obcięcie kabla 

 1. Odkręć lampę od sufitu i ostrożnie zdejmij ją z kabla.
 2. Przetnij kabel na oznaczonym miejscu za pomocą nożyczek do przewodów.
 3. Odsłoń końcówki przewodów i połącz je z końcówkami w oprawce lampy za pomocą izolacji elektrycznej lub po prostu przyłącz do kostki łączeniowej 
 4. Ponownie zamocuj lampę do sufitu

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie skrócić lampę wiszącą, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty lub skorzystać z usług serwisu oświetleniowego.

Po więcej ciekawych artykułów i wpisów na temat oświetlenia zapraszamy na naszego bloga:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium