
Jak wysoko zawiesić lampę wiszącą w salonie?
Salon to miejsce, gdzie spędzamy wiele czasu relaksując się, oglądając telewizję, czytając książki lub rozmawiając z rodziną i znajomymi. Dlatego ważne jest, aby oświetlenie w tym pomieszczeniu było dopasowane do naszych potrzeb i nastroju. Lampy wiszące mogą być świetnym sposobem na stworzenie przytulnej i ciepłej atmosfery, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zawieszone.
Zasadniczo wysokość lampy wiszącej w salonie powinna być dostosowana do wielkości i kształtu pomieszczenia, wykorzystanych mebli oraz oczywiście wzrostu domowników. Nie ma jednej uniwersalnej reguły, ale można stosować się do kilku ogólnych zaleceń:
- Lampy wiszące powinny być zawieszone na wysokości około 190-220 cm nad podłogą. To zapewni odpowiednią ilość światła i nie będzie oślepiać ani przeszkadzać osobom siedzącym na kanapie czy fotelu.
- Jeśli lampa wisząca jest umieszczona nad stolikiem kawowym lub innym niskim meblem, można ją zawiesić nieco niżej, na wysokości około 150-180 cm nad podłogą. To stworzy przyjemny efekt dekoracyjny i podkreśli charakter lampy. Minusem takiego rozwiązania jest ewentualność zahaczenia głową.
Na jakiej wysokości lampa nad stołem?
Lampa nad stołem to jeden z najważniejszych elementów oświetlenia w kuchni lub jadalni. Nie tylko zapewnia światło niezbędne do spożywania posiłków, ale również tworzy klimat i wpływa na ogólną estetykę wnętrza. Dlatego warto zadbać o to, aby lampa nad stołem była dobrze dobrana i zamontowana. Jeśli lampa wisząca jest umieszczona nad stołem lub biurkiem, powinna być zawieszona na wysokości około 80-100 cm nad blatem. To zapewni odpowiednie oświetlenie do pracy lub spożywania posiłków i nie będzie przeszkadzać ani rzucać cieni na twarzach osób siedzących przy stole.
Jak skrócić lampę wiszącą?
Czasami zdarza się, że kupujemy lub dostajemy w prezencie lampę wiszącą, która jest zbyt długa, co wtedy zrobić? Czy można samodzielnie skrócić lampę wiszącą? Odpowiedź brzmi: tak, ale trzeba być ostrożnym i znać kilka podstawowych zasad. Zanim przystąpimy do skracania lampy wiszącej, musimy się upewnić, że:
- Lampa jest odłączona od prądu i jest całkowicie zimna – najlepiej przed przystępowaniem do jakichkolwiek działań po prostu wyłączyć korki.
- Mamy odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak: nożyczki do przewodów, izolacja elektryczna, taśma miernicza i ołówek.
- Znamy dokładną długość kabla, którą chcemy uzyskać i oznaczamy ją na przewodzie.
- Znamy sposób mocowania lampy do sufitu i wiemy, jak ją zdemontować i ponownie zamontować.
Warto także wiedzieć o tym, że większość lamp wiszących ma możliwość niewielkiej regulacji długości kabla bez potrzeby przecinania. Aby każdy miał wybór metody pokrótce przedstawimy oba rozwiązanie, które wykorzystujemy w zależności od pożądanego efektu.
Regulacja wysokości lampy wiszącej bez przecinania kabla
- Odkręć osłonę lampy od sufitu
- Przeciągnij kabel przez plastikowy element w kształcie ósemki tak, by osiągnąć pożądaną długość kabla
- Umieść kabel pod osłoną i przymocuj ją do sufitu
Skracanie lampy wiszącej przez obcięcie kabla
- Odkręć lampę od sufitu i ostrożnie zdejmij ją z kabla.
- Przetnij kabel na oznaczonym miejscu za pomocą nożyczek do przewodów.
- Odsłoń końcówki przewodów i połącz je z końcówkami w oprawce lampy za pomocą izolacji elektrycznej lub po prostu przyłącz do kostki łączeniowej
- Ponownie zamocuj lampę do sufitu
Jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie skrócić lampę wiszącą, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty lub skorzystać z usług serwisu oświetleniowego.
Po więcej ciekawych artykułów i wpisów na temat oświetlenia zapraszamy na naszego bloga: