Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kategorie blog
Najczęściej wybierane
Żarówka LED GU10/6W/230V ciepła biała
Lumenix Żarówka LED GU10/6W/230V ciepła biała
6,90 zł
szt.
  • 24h
Żarówka LED GU10/10W/230V neutralna biała
Lumenix Żarówka LED GU10/10W/230V neutralna biała
7,90 zł
szt.
  • 24h
Sebia lampa wisząca 1-punktowa 61081
Alfa Sebia lampa wisząca 1-punktowa 61081
104,00 zł 93,60 zł
szt.
  • 24h
  • -10%

Rodzaje światła i ich wpływ na organizm - o czym warto wiedzieć?

Rodzaje światła i ich wpływ na organizm - o czym warto wiedzieć?

Projektując oświetlenie dla naszego domu lub innego miejsca, w którym spędzamy sporo czasu, często kierujemy się tylko estetyką i designem. Zapominamy, że instalacja oświetleniowa to nie tylko odpowiednio dobrane lampy, ale przede wszystkim źródło światła, które ma wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Oddziałuje ono nie tylko na nasz wzrok, chociaż to także jest istotna kwestia.

Gdy barwa ma znaczenie…

Podejmując decyzję dotyczącą oświetlenia warto zapoznać się z rodzajami światła. Podstawowym podział dzieli je na: zimne, neutralne i ciepłe. Jest to rozdzielenie ze względu na barwę. Każde z nich powoduje konkretne skutki dla naszego organizmu. Jak to wygląda w praktyce?

  • Światło zimne jest zbliżone do barwy niebieskiej i posiada wyższą wartość wyrażaną w Kelwinach (od 4000 K do 5300 K). Najważniejszą jego cechą w odniesieniu do wpływu na nasz organizm są jego właściwości silnie pobudzające i sprzyjające koncentracji. Najlepiej więc sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do pracy: warsztatach, gabinetach, halach produkcyjnych, itp.
  • Światło neutralne mieści się w skali od 3500 K do 4300 K. Jego neutralność polega na tym, że chociaż ma pewne właściwości pobudzające nasz organizm, nie przełamuje kolorów i zasadniczo nie oddziałuje na nas silnie. Sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie raczej nie pracujemy, ale też nie odpoczywamy, np. w przedpokoju, łazience czy kuchni. Jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy światłem zimnym, a ciepłym.
  • Światło ciepłe osiąga w skali Kelwina wartości poniżej 3300 K. Jego ciepła temperatura pozwala nam się zrelaksować i wypocząć po ciężkim dniu pracy. Nadaje wnętrzom przytulności i pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. Nikogo więc nie zdziwi fakt, że ten rodzaj światła najlepiej sprawdzi się w sypialni lub w salonie.

Światło na zdrowie

Dokonując wyboru źródła światła w naszym domu, czy miejscu pracy, należy pamiętać także o jego odpowiedniej jakości. Zaprojektowanie optymalnego rodzaju oświetlenia, dostosowanego do funkcji jakie spełnia dana przestrzeń przyniesie poprawę stanu naszego zdrowia oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami dla naszego organizmu. W przypadku braku odpowiedniej instalacji oświetleniowej nasz organizm zaczyna produkować więcej kortyzolu, zwanego hormonem stresu, oraz serotoninę, która powoduje uczucie senności. To z kolei może mieć nieprzewidziane skutki zdrowotne. Często nawet nie będziemy świadomi winowajcy takiego stanu. Zarówno niedobór światła, jak i jego niewłaściwe dopasowanie, ma negatywny wpływ na nasz organizm, stąd istotnym jest, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na umiejętne zaprojektowanie oświetlenia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium