Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

System szynowy 1-fazowy i 3-fazowy. Jaki szynoprzewód wybrać?

System szynowy 1-fazowy i 3-fazowy. Jaki szynoprzewód wybrać?

Coraz bardziej popularnym elementem oświetlenia przestrzeni są szynoprzewody. Ten rodzaj oświetlenia sprawdza się bardzo dobrze zarówno w sklepach jak i w pomieszczeniach domowych. Szynoprzewody są wykorzystywane do oświetlenia salonów, korytarzy czy kuchni. Pozwalają one na skierowanie światła w dowolne miejsce, instalację wielu opraw na jednej szynie co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla pomieszczeń, które nie posiadają wielu punktów z przewodami umożliwiającymi podłączenie kilkunastu lamp na suficie.

W tym artykule opiszemy dwa systemy szynowe: szynoprzewód 1-fazowy i szynoprzewód 3-fazowy. Poniższy tekst odpowie na pytania, które z nich wybrać, jak je konfigurować i jak podłączyć.

Budowa systemu 1-fazowego i 3-fazowego

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych systemów, podamy poniżej charakterystyczne elementy składające się na każdy z tych systemów. Sercem każdego z systemów są aluminiowe szynoprzewody przewodzące prąd oraz elementy do łączenia szyn pozwalające na dowolną konfigurację systemu szynowego.

1. Aluminiowa szyna z przewodami przez które płynie prąd. W ofercie są zazwyczaj szyny o różnych długościach - 1; 1,5; 2 metrowe. Szyny mogą być natynkowe, do zabudowy lub podwieszane na linkach. Szyny natynkowe montujemy do sufitu za pomocą kołków rozporowych do muru lub kartongipsu.
2. Zaślepka do szyny.
3. Łącznik liniowy łączący dwie szyny w linii prostej. Np. do  odcinka o długości 7 metrów możemy wykorzystać trzy szyny 2 metrowe i jedną szynę 1 metrową oraz trzy łączniki liniowe.
4. Zasilanie początkowe/końcowe do szyny. Jest to element do którego podpinamy przewody instalacji elektrycznej do szynoprzewodu, np. na początku pierwszej lub ostatniej szyny w naszym skonfigurowanym systemie szynowym. Oczywiście wystarczy tylko jeden element zasilający dla całego systemu szynowego.
5. Zasilanie centralne. Analogicznie do punktu 4. Jeżeli z jakiś powodów nie możemy podpiąć zasilania do pierwszej szyny, możemy to zrobić w środku systemu szynowego.
6,7,8. Elementy przy pomocy których możemy rozbudowywać nasz system szynowy tworząc zakręty pod kątem 90 stopni lub rozwidlenia. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb oświetlania pomieszczenia. Oczywiście każdy z tych elementów przewodzi prąd.

Gdy zbudujemy szkielet naszego systemu wtedy możemy rozplanować ilość punktów świetlnych. Oprawy do szynoprzewodu w bardzo prosty sposób wpinamy do szyny. Możemy je przesuwać po całej szynie. Ilość użytych szyn i łączników w zasadzie może być nieograniczona. Wystarczy tylko jeden punkt zasilania.

       

System szynowy 1-fazowy

Szynoprzewód 1-fazowy to taki, w którym prąd płynie tylko pomiędzy dwoma przewodami/prętami N i L w szynie. Efektem jest to, że wszystkie lampy podpięte do szynoprzewodu zasilane są z tych 2 przewodów. System szynowy 1 fazowy można podłączyć do większości instalacji domowych bez żadnych problemów.  W praktyce mamy system szynowy, w którym mamy zainstalowane np. 10 reflektorów i po wciśnięciu klawisza ściennego wszystkie lampy na szynie włączą się lub wyłącza.

System szynowy 1-fazowy zatem warto montować w mniejszych pomieszczeniach, gdzie nie przeszkadza nam że muszą być załączone wszystkie lampy. Możemy też zbudować system szynowy w dużym pomieszczeniu i wpiąć tylko kilka lamp tam gdzie chcemy dobrze doświetlić wybrane miejsce.

System szynowy 3-fazowy

Szynoprzewód 3-fazowy ma wewnątrz szyny 4 przewody/pręty przewodzące prąd - trzy fazowe i jeden zerowy (wspólny dla wszystkich). Taka szyna pozwala nam podłączyć lampy do różnych faz co w efekcie pozwoli nam na włączanie i wyłączanie osobno lamp zainstalowanych na jednej szynie. W przypadku szynoprzewodu 3-fazowego, żeby wykorzystać cały jej potencjał, należy wcześniej przygotować odpowiednią instalację elektryczną w pomieszczeniu. Potrzebna jest instalacja trój obwodowa oraz wyłącznik 3-klawiszowy.

Działanie systemu trójfazowego można opisać na przykładzie. Mamy 1 szynę trójfazową i 3 reflektory zainstalowane na tej szynie. Przy reflektorach 3-fazowych mamy przełącznik z oznaczeniem 1, 2 i 3. Gdy ustawimy przełącznik na lampie na cyfrę "1" to reflektor będzie połączony z fazą nr. 1 oraz przewodem neutralnym. W drugiej lampie ustawimy na cyfrę "2" przez co reflektor będzie połączony z fazą nr. 2 oraz przewodem neutralnym. Reflektor nr. 3 ustawiamy w pozycji "3". Przy dobrze przygotowanej instalacji możemy włączyć tylko lampę nr. 1 lub tylko nr. 2 lub tylko nr. 3 albo włączyć lampę 1 i 3 , 1 i 2, , 2 i 3 lub włączyć wszystkie lampy. Mamy więc możliwość sterowania każdą lampą osobno, niezależnie od pozostałych.

W naszym sklepie dostępnych jest kilka systemów 1 i 3-fazowych w kategorii lampy sufitowe -> systemy szynowe. Bardzo ważną rzeczą jest, żeby dany system wybierać tylko w ramach jednego producenta. Często się zdarza, że systemy różnych producentów nie są ze sobą kompatybilne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium