Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kategorie blog

Lumeny - Przeliczanie wat na lumen

Lumeny - Przeliczanie wat na lumen

Żarówki starego typu powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmuje, coraz bardziej popularne, nowoczesne oświetlenie LED. Od 1 września 2018 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz produkcji i importu żarówek halogenowych. W sprzedaży pozostaną jeszcze tylko te, które na tę chwilę zalegają w sklepowych magazynach. Należy więc przygotować się na całkowitą wymianę źródeł światła, o ile już nie zdążyliśmy wyposażyć naszych domów w  energooszczędne oświetlenie LED.

Oprócz różnic dotyczących cech charakterystycznych żarówek LED, np. pięciokrotnie mniejszego zużycia energii, czy też dłuższej żywotności, inna jest także jednostka opisująca to źródło światła. Określa ona długość strumienia świetlnego. W przypadku starych „halogenów” mieliśmy do czynienia z WAT-em, który przedstawiał moc, jaką żarówka musiała zużyć do wytworzenia danej porcji energii. Rodzaj zapisu jest więc zupełnie inny, co stwarza potrzebę „przestawiania się” na nowe regulacje w tym zakresie.

Na opakowaniach żarówek LED znajdziemy ilość lumenów (Lm). Taką właśnie nazwę nosi jednostka długości strumienia światła. Aby dobrać odpowiednio typ oświetlenia do danej przestrzeni warto nabyć umiejętność przeliczania znanych dotychczas WAT-ów na lumeny.

Nie jest to nic trudnego, ponieważ istnieją podstawowe zasady. Pierwsza z nich zachęca, aby po prostu skorzystać z ogólnie dostępnych (np. w Internecie) tabeli, które pozwolą w przybliżeniu znaleźć odpowiednik o określonym strumieniu światła w porównaniu z tradycyjną żarówką.

Po drugie, warto przyswoić sobie informacje, że np. oświetlenie główne w pokoju wykonuje się zazwyczaj z użyciem żarówek o mocy 600-800 lm, natomiast w oświetleniu dodatkowym najczęściej stosuje się nieco ciemniejsze żarówki LED (poniżej 600 lm). Ponadto znajomość kilku podstawowych odpowiedników pozwoli nam w przybliżeniu oszacować inne rodzaje żarówek. Weźmy pod uwagę konkretne przykłady.

  • LED-owy zamiennik halogena o mocy 60W musi posiadać strumień światła o wartości 806 lumenów. Odpowiada to np. lampie sufitowej w kuchni oraz w niezbyt dużych pokojach.
  • 15W to w przeliczeniu 136 lumenów, czyli jasność wystarczająca do lampki nocnej w sypialni.

Innymi słowy, działa tutaj ta sama zasada, co w przypadku tradycyjnego oświetlenia, im większa ilość lumenów, tym bardziej wydajne jest światło.

Zdarza się, że producenci oświetlenia LED-owego podają na opakowaniu produktu przybliżoną wartość mocy tradycyjnej żarówki. Należy jednak traktować to z pewną rezerwą, gdyż nie zawsze te przeliczniki będą w pełni wiarygodne.

Warto natomiast kierować się wytycznymi rozporządzenia Komisji Wspólnot Europejskich, w których znalazły się ujednolicone wartości, łączące strumień świetlny z mocą żarówki. Ponieważ klasyczne halogeny są już stopniowo wycofywane z rynku w naszym interesie, jako klientów, jest precyzyjna informacja na temat właściwości nowoczesnych źródeł światła.

Przy wyborze oświetlenia LED warto zaopatrzyć się w podstawową wiedzę, która pomoże nam dokonać właściwego zakupu i uniknąć nietrafionych decyzji zakupowych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium