Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kategorie blog

Aranżacja oświetlenia w łazience - co robić i czego nie robić

Aranżacja oświetlenia w łazience - co robić i czego nie robić

Podstawową zasadą aranżowania oświetlenia w łazience jest to, że powinniśmy zapewnić w niej kilka źródeł światła, tak, aby każda strefa pomieszczenia była oświetlona. Oprócz lampy głównej, warto zakupić również boczne, które doświetlą przestrzeń przy lustrze, nad umywalką czy wanną - w końcu to tam wykonujemy wszystkie precyzyjne czynności higieniczne. Dlatego właśnie odpowiednie lampy odpowiadają za wygodę i komfort korzystania z pomieszczenia. Tylko jak je rozmieścić?

Dobry projekt podstawą dla wystroju wnętrza

Oświetlenie w łazience musi umożliwiać nam sprawne wykonywanie czynności urodowych, dlatego też warto zapewnić sobie możliwość regulacji jego natężenia. Według normy, do ogólnego oświetlenia pokoju o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Natomiast do okolic prysznica i wanny wystarczy łagodniejsze światło miejscowe. Kiedy projektujemy dużą łazienkę, najlepiej połączyć kilka rodzajów lamp: ogólną - na przykład plafoniery zamontowane w suficie, oraz strefowe - tu mogą być kinkiety nad umywalką oraz punkty świetlne w suficie podwieszanym, czy modne taśmy ledowe - w okolicy wanny, natrysku, czy wnęk.

Jak wiele źródeł światła potrzebuję ?

Dobre pytanie! Grunt to takie rozmieszczenie ich, aby nie tworzyły niepotrzebnych cieni i kontrastów. Po drugie, musimy zadbać o doświetlenie lustra i wanny. Warto także pamiętać, że przyda się oświetlenie wyłącznie dekoracyjne - w końcu przyjemniej jest relaksować się w wodzie przy nastrojowym świetle bocznym, niż mocnym głównym. Na koniec dodajmy, że wszystkie lampy muszą być obowiązkowo wodoodporne z minimalną wskaźnikiem szczelności IP44 !

Czas na konkrety !

Przejdźmy zatem do meritum: jakie modele wybrać? Jako kandydatowi na główne źródło światła, warto przyjrzeć się plafonowi - 3-punktowemu, osłoniętemu kloszem - Arena plafon 3-punktowy. Ta propozycja idealnie pasuje na środek sufitu. Aby doświetlić lustro, możemy skusić się na jednopunktowe kinkiety Aquatic symetrycznie zamontowane po obu jego stronach. Dzięki temu zapewnimy sobie równomierne oświetlenie, bez tworzenia cieni na twarzy. Ciekawym rozwiązaniem jest też taśma LEDów zamontowana za lustrzaną ramą - dodaje ona łazience romantycznego klimatu.

Czego unikać ?

Odpowiedź jest prosta - lamp wiszących. Najczęściej krępują one swobodę ruchów. Niewskazane są również modele stojące, stołowe, na wysięgnikach zasilane prądem 230 W, ponieważ w zetknięciu z wodą mogą powodować porażenie prądem. Podstawą jest także unikanie doświetlania lustra źródłem światła zainstalowanym na wprost niego, gdyż będzie się odbijało i oślepiało.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium