Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kategorie blog

Lampy w aranżacjach małych powierzchni

Lampy w aranżacjach małych powierzchni

Dom - ciasny ale własny, mówi stare porzekadło, i jest w tym sporo racji. Bo gdzie będziemy się czuć najlepiej, jeśli nie w swoim przytulnym gniazdku? Jednak samo posiadanie to jeszcze nie wszystko. By nadać naszym wnętrzom odpowiedniego klimatu, musimy je odpowiednio zaaranżować. Meble, dodatki i ich właściwe rozmieszczenie są oczywiście ważne, ale nie powinniśmy zapomnieć o oświetleniu. O ile w dużych pokojach możemy pozwolić sobie na pewną dowolność, o tyle niewielkie przestrzenie potrzebują już czegoś bardziej przemyślanego. Dzięki doborowi odpowiednich lamp nie tylko będziemy się dobrze czuć, ale też powiększymy wizualnie nasze wnętrze. Przecież nikt nie lubi czuć się przytłoczony.

Kolor ma znaczenie

Zanim przejdziemy do doboru odpowiednich świateł, warto wcześniej pomyśleć o właściwej kolorystyce ścian i sufitów. By powiększyć nasz pokój, należy rozważyć kolory jasne (biel ostatnio powraca do łask). Pamiętajmy, że jasne i pastelowe kolory dużo lepiej odbijają światło, co potęguje efekt przestrzeni. Dobór mebli także nie jest bez znaczenia. Najlepsze będą te wykonane z jasnego, lakierowanego drewna.

Sufit najważniejszy

W małych powierzchniach nie sprawdzą się lampy długie i podwieszane, których światło kierowane jest ku podłodze. Takie lampy dodatkowo zabierają przestrzeń i mogą niewystarczająco oświetlić wszystkie kąty pokoju, co doprowadzi do uzyskania zupełnie odwrotnego efektu - pomniejszenia.

Odpowiednie będą lampy, które równomiernie rozproszą światło po białym suficie. Jako propozycję można rozważyć model Band lub coś bardziej awangardowego jak Aitna. Oryginalnym rozwiązanie są także plafory, w których montuje się energooszczędne żarówki led. Tutaj ciekawym modelem może być Casper.

Nie musimy oczywiście ograniczać się do lamp statycznych. Jeśli preferujemy ciekawsze rozwiązania, to wybierzmy spoty, czyli lampę, w której poszczególne elementy można dowolnie ustawiać. Takie rozwiązanie pozwoli na skierowanie snopa światła w żądanym kierunku. Jako przykład może posłużyć Aida albo Alan.

Coś dla ścian

Nikt nie powiedział, że jeśli oświetlenie, to tylko z góry. Odpowiedni kinkiet z powodzeniem powiększy nasze wnętrze. Możemy oświetlić całą ścianę lub utworzyć pionowe snopy rozlewające się po jej powierzchni. W klasycznym wnętrzu nieźle zaprezentuje się Almeda. Jeśli chcemy postawić na nowoczesność, to może Alma bądź Arras.

A może lampa stojąca?

W ciasnym pomieszczeniu wcale nie musimy rezygnować z klasyki, choć warto podszyć ją nutką nowoczesności. Stojące lampy oprócz funkcji źródła światła doskonale sprawdzą się jako ciekawa dekoracja. Unikajmy jednak modeli z ciężkimi i ciemnymi abażurami i umieszczajmy je jednak w rogu pokoju, by nie zabierać cennej przestrzeni. Smukła Alaska doskonale wypełni wolny kąt, a jednocześnie rozświetli pomieszczenie. Wersją superminimalistyczną na pewno będzie model Aldex.

Byle ze smakiem

Wybierając oświetlenie do naszego niewielkiego mieszkanka, pamiętajmy, żeby nie przesadzić. Za pomocą lamp jesteśmy w stanie wizualnie powiększyć wnętrza naszych pokoi, jednak ich nadmiar lub niewłaściwy dobór dadzą odwrotny skutek. Przy ich wyborze kierujmy się przede wszystkim smakiem i zdrowym rozsądkiem.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium