Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Jak podłączyć oświetlenie schodowe z dwoma czujnikami ruchu?

Jak podłączyć oświetlenie schodowe z dwoma czujnikami ruchu?

Oświetlenie schodów

Oświetlenie schodów to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Dobre oświetlenie schodowe pomaga uniknąć potknięć i upadków, szczególnie w ciemnościach. Automatyczne oświetlenie schodowe z czujnikami ruchu to doskonałe rozwiązanie, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu.

Jak podłączyć oświetlenie schodowe z czujnikami ruchu? Instrukcja krok po kroku

Podłączenie oświetlenia schodowego z dwoma czujnikami ruchu może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi narzędziami i instrukcjami jest to możliwe do wykonania samodzielnie. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak to zrobić. 

Potrzebne materiały i narzędzia:

 • Dwa czujniki ruchu,
 • Taśma LED lub inne oświetlenie schodowe,
 • Zasilacz odpowiedni do wybranego oświetlenia,
 • Przewody elektryczne,
 • Złączki i koszulki termokurczliwe,
 • Śrubokręt, wkrętarka,
 • Miernik napięcia (opcjonalnie).

Krok 1: Planowanie instalacji

Zanim przystąpisz do pracy, dokładnie zaplanuj rozmieszczenie elementów. Czujniki ruchu powinny być umieszczone na początku i na końcu schodów, aby mogły skutecznie wykrywać ruch. Upewnij się, że masz dostęp do źródła zasilania.

Krok 2: Montaż czujników ruchu

 1. Wybór lokalizacji: Umieść czujniki ruchu na wysokości około 1-1,5 metra nad podłogą, po jednej stronie schodów. Upewnij się, że mają one dobry kąt widzenia całej przestrzeni schodów.
 2. Podłączenie przewodów: Każdy czujnik ruchu ma trzy przewody: fazowy (L), neutralny (N) i wyjściowy (OUT). Podłącz przewody zgodnie z instrukcją producenta. Przewód fazowy (L) podłącz do źródła zasilania, neutralny (N) do przewodu neutralnego, a wyjściowy (OUT) do przewodu prowadzącego do oświetlenia.

Krok 3: Podłączenie oświetlenia

 1. Przygotowanie taśmy LED: Jeśli używasz taśmy LED, przytnij ją na odpowiednią długość i przygotuj przewody do podłączenia.
 2. Podłączenie do zasilacza: Podłącz przewody taśmy LED do zasilacza. Upewnij się, że biegunowość jest prawidłowa (plus do plusa, minus do minusa).
 3. Podłączenie zasilania do oświetlenia: Przewód wyjściowy (OUT) z czujników ruchu połącz z przewodem prowadzącym do zasilacza taśmy LED. Jeśli masz więcej niż jedną taśmę, połącz je równolegle.

Do podłączenia możesz wykorzystać poniższy schemat: 

Krok 4: Testowanie systemu

 1. Sprawdzenie połączeń: Upewnij się, że wszystkie połączenia są solidne i dobrze izolowane.
 2. Włączenie zasilania: Podłącz zasilanie i przetestuj działanie czujników ruchu. Sprawdź, czy oświetlenie włącza się, gdy zbliżasz się do schodów, i wyłącza po ich opuszczeniu.

Krok 5: Regulacja i finalizacja

 1. Regulacja czujników: Większość czujników ruchu pozwala na regulację czułości oraz czasu świecenia. Dostosuj te parametry do swoich potrzeb.
 2. Zabezpieczenie instalacji: Upewnij się, że wszystkie przewody są dobrze zamocowane i zabezpieczone. Możesz użyć koszulek termokurczliwych do izolacji połączeń.
 3. Montaż na stałe: Jeśli wszystko działa poprawnie, zamontuj na stałe czujniki ruchu oraz oświetlenie.

Po więcej poradników i artykułów dotyczących oświetlenia zapraszamy do innych naszych wpisów:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium