Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Najczęściej wybierane
Żarówka LED GU10/8W/230V ciepła biała
Superled Żarówka LED GU10/8W/230V ciepła biała
ekspresowa wysyłka 24h
7,90 zł
szt.
Spoti lampa sufitowa (spot) 3-punktowa biała
Superled Spoti lampa sufitowa (spot) 3-punktowa biała
ekspresowa wysyłka 24h
67,00 zł
szt.
Żarówka LED GU10/8W/230V neutralna biała
Superled Żarówka LED GU10/8W/230V neutralna biała
ekspresowa wysyłka 24h
7,90 zł
szt.
Spoti lampa sufitowa (spot) 4-punktowa biała
Superled Spoti lampa sufitowa (spot) 4-punktowa biała
ekspresowa wysyłka 24h
89,00 zł
szt.

Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience? Oświetlenie łazienkowe

Jak rozmieścić oświetlenie w małej łazience? Oświetlenie łazienkowe

Aranżacja oświetlenia łazienki

Oświetlenie w łazience powinno być zaplanowane z myślą o tym, jakie czynności są w niej wykonywane. Często precyzyjne (w okolicach lustra i zlewu) oraz relaksacyjne czynności takie jak np. kąpiel we wannie wymagają odpowiedniej ilości światła o dziennej lub chłodnej barwie. Dlatego tak ważny jest funkcjonalny podział oświetlenia łazienkowego na dwie strefy: główną i dodatkową. Do porannej kąpieli wystarczające będzie światło dzienne, przedostające się do pomieszczenia przed luksfery, a wieczorem światło sztuczne z umieszczonej centralnie lampy sufitowej. Z kolei do czynności precyzyjnych, wykonywanych przy lustrze, niezbędne okazują się kinkiety łazienkowe, które zagwarantują optymalne warunki oświetleniowe dla każdego typu zabiegów. 

Oświetlenie do małej łazienki

Oświetlenie w małej łazience musi spełniać takie same wymagania jak oświetlenie dużej łazienki. Dodatkowym zadaniem jest zastosowanie lamp w takiej formie, by nie były za duże do małego pomieszczenia i nie tworzyły efektu przytłoczenia. Wciąż warto wybrać oświetlenie główne, czyli sufitowe, oraz poszczególne mniejsze lampy. Na przykład niezbędne w każdej łazience oświetlenie znajdujące się nad lustrem, gdzie wykonujemy precyzyjne czynności (np. zabiegi w okolicach twarzy) i chcemy dokładnie widzieć. Stąd w celu doświetlenia lustra najlepiej jest postawić na kinkiety ścienne łazienkowe. Najczęściej możemy wybierać spośród produktów jedno- i kilkupunktowych. Te pierwsze umieszczamy symetrycznie po obu stronach lustra, a te drugie nad nim lub na przeciwległej ścianie. 

Jak oświetlić łazienkę bez okna?

Oświetlenie łazienki powinno być podzielone na dwie strefy: główną i dodatkową. Oświetlenie sufitowe oraz strefę doświetlającą lustro, które służy nam do precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak na przykład golenie lub makijaż twarzy. Na oświetlenie górne w tego typu pomieszczeniach świetnie nadają się lampy sufitowe lub plafony. Dobrym wyborem będą lampy, które równomiernie rozpraszają światło, na przykład okrągłe klosze na żarówkę LED, kilkupunktowe lampy sufitowe LED i niektóre lampy sufitowe nowoczesne. Modele z kryształowymi elementami będą się doskonale komponować luksferami (jeśli je zastosujemy), które pięknie odbijają refleksy świetlne. Warto dopasować kinkiety łazienkowe wizualnie do stylu całej łazienki oraz wybranej lampy sufitowej. Do eleganckiej aranżacji wybierajmy zatem modele o prostej formie i wyjątkowym połysku, jak na przykład kinkiety wykonane ze szkła i chromowanego metalu, które dodatkowo efektywnie będą odbijać światło. 

Wykorzystaj światło dzienne

Dodatkowo można wprowadzić w łazience pewne zmiany. Nasze łazienki są najczęściej pomieszczeniami pozbawionymi okien. Wiele osób obawia się zarówno wścibskich spojrzeń, jak i skutków działania wilgoci na ramy okienne. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala na jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego i zapewnienie sobie zupełnej prywatności są luksfery. Te szklane pustaki przepuszczają nawet 80% światła słonecznego, są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, a dodatkowo pięknie się prezentują. Mogą zastąpić nie tylko okna, ale stać się także ścianką działową pomiędzy łazienką a toaletą lub stanowić obudowę kabiny prysznicowej czy też wanny. Luksfery świetnie odpijają światło każdej lampy tworząc w łazience odprężającą i przytulną aurę. 

Przeczytaj na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium