Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Jak zrobić abażur do lampy ?

Jak zrobić abażur do lampy ?

Jak przerobić starą lampę?

Pamiętacie te stare, "piękne" abażurowe lampy? Z pewnością większość z Was pamięta. Niestety, z racji ich wieku najczęściej nie spełniają już swojej ozdobnej roli. Warto więc zastanowić się nad możliwością odrestaurowania ich w taki sposób, aby przywrócić jej dawną świetność. Myślicie, że to trudne albo ,,nie do wykonania"? Wystarczy tylko przyglądnąć się poniższej instrukcji, aby przekonać się, że odnowienie abażurowej lampy może być łatwe i przyjemne! W trakcie naszego działania będzie potrzebny następujący sprzęt:

  • lampa (gdyż na czymś musimy w końcu pracować),

  • elegancka tkanina o welurowym wykończeniu

  • pistolet do klejenia na gorąco

  • tapicerskie taśmy ozdobne: cienką i z frędzlami

  • nożyce

  • klej w sprayu

Krok #1, czyli rozbieramy starą lampę

Znacie to uczucie, kiedy możemy wreszcie zniszczyć coś starego i brzydkiego? Podobnie będzie i tym razem... ale uwaga! Nie powinniśmy wykonywać tej czynności zbyt pochopnie, aby nie uszkodzić metalowego stelażu znajdującego się wewnątrz lampy. To bardzo ważne, aby posiadała ona swój dawny kształt. W tym celu należy delikatnie odkleić lub odpruć kawałki materiału znajdujące się na dole oraz na górze. Następnie należy możliwie delikatnie oddzielić abażur od plastyku, na którym jest zamocowany. To bardzo ważne, aby plastik był w całości po tej operacji, gdyż będzie on stanowił nasz szablon przy wykonywaniu nowego abażuru.

Krok #2 – abażur do lampy DIY

Nadszedł ten moment, który z pewnością spodoba się osobom lubiącym ręczne robótki. Uzyskany ze starej lampy szablon należy teraz umieścić na powierzchni welurowego materiału i dokładnie odrysować go ołówkiem. Następnie trzeba wyciąć uzyskany w ten sposób wzór i za pomocą kleju w sprayu przykleić go do plastikowego wzorca. Pamiętajmy jednak, aby końcówkę materiału ok. 0,5-1 cm odciąć na jednej krawędzi, która posłuży do sklejenia całości i uzyskania ładnego ściętego stożka.

Krok #3 – nowy abażur do lampy

Po przyklejeniu materiału welurowego do plastykowego szablonu bierzemy do ręki pistolet z klejem na gorąco, który będzie nam już towarzyszył do końca projektu. Najpierw musimy skleić za jego pomocą wzorzec z naklejonym materiałem w taki sposób, aby uzyskać ścięty stożek. Następnie należy przykleić uzyskany klosz do metalowego rusztowania pozostawionego na starej lampie. Ale uwaga - najlepiej jest użyć kleju w nieco niższych niż zazwyczaj temperaturach, gdyż wtedy nie będzie on spływał po całym kloszu. Pamiętajmy również, iż klejenie będzie zdecydowanie łatwiej rozpocząć od górnej części stelaża.

I... gotowe!

Z pewnością poszło Wam szybko i sprawnie. Jeśli jednak nie macie ochoty odnawiać starej lampy - lub po prostu nie macie już takiej w domu - pamiętajcie o możliwości zakupu nowej eleganckiej lampy stołowej z abażurem lub eleganckiej lampy podłogowej z abażurem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium