Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kategorie blog
Najczęściej wybierane

Jaka barwa światła do domu? Barwy światła i ich znaczenie

Jaka barwa światła do domu? Barwy światła i ich znaczenie

Co to jest barwa światła?

Obok najpopularniejszego parametru światła, jakim jest jego natężenie, istnieje jeszcze inna bardzo ważna cecha światła - barwa. Barwa (ciepła, dzienna, zimna) nadaje nastrój (inny do pracy, inny do wypoczynku), tworzy atmosferę. Fotoreceptory siatkówki oka (czopki i pręciki) mają czułość zależną od barwy padającego na nie światła. Określanie barw światła nie jest jednak jednoznaczne, nie są unormowane, określają bardziej zakresy (nazewnictwo barw światła różni się nawet w różnych normach). Do bardziej precyzyjnego opisania barwy światła stosuje się pojęcie tzw. "Temperatury barwowej". Poprzez temperaturę barwową (wyrażoną w Kelwinach [K] ) danej lampy (źródła światła) rozumie się wartość równą temperaturze ciała doskonale czarnego, emitującego światło o barwie najbardziej zbliżonej do światła porównywanej lampy.

Barwy światła ledowego 

  • Barwa światła biała ciepła (2900 - 3300 K) – popularna barwa światła w szczególności w oświetleniu domów, pokojów, salonów, wszędzie tam, gdzie chcemy wypocząć. Możemy śmiało montować ją na zewnątrz na tarasach w miejscach naszego odpoczynku i relaksu. Barwa światła najbardziej zbliżona do tradycyjnych i przemijających już w sprzedaży żarówek żarowych.
  • Barwa światła biała dzienna (4000 - 4500 K) – popularna barwa zwłaszcza w miejscach pracy, barwa nie jest zbyt zimna i nie jest ciepła. Daje nam poczucie komfortu pracy dzięki takiej barwie nie czujemy się senni i zmęczeni. Idealnie nadaje się do oświetlenia korytarzy, oświetlenia podwórek, ogrodów, wjazdów, biur, wszędzie tam, gdzie jest duże natężenie ruchu, i skupiska ludzkie. Bardzo wskazana barwa w lampkach biurkowych.
  • Barwa światła biała zimna (5000 - 6500 K) – ta barwa skierowana jest wszędzie tam, gdzie wykonywana jest intensywna praca. Kolor światła biały zimny działa ożywczo, jeżeli praca wymaga wysiłku wzrokowego taka barwa będzie najbardziej odpowiednia. Zimna barwa sprawdza się też w oświetleniu banerów reklam, szyldów, znaków drogowych, zewnętrznych miejsc reprezentacyjnych.

Jaka barwa światła do salonu? Ciepłe światło 

W poprzednim akapicie opowiedzieliśmy nieco o specyfikacji poszczególnych barw światła. Ta wiedza zdecydowanie ułatwi ustawienie oświetlenia tak, by dawało nam, jak najwięcej korzyści. Jak już wspominaliśmy wyżej, do salonu najlepiej wybierać ciepłe światło, które pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować. Główna lampa wisząca w pokoju powinna dawać miękkie i ciepłe światło, natomiast jeśli zajdzie potrzeba doświetlenia pomieszczenia, warto pomyśleć nas zakupem dodatkowych kinkietów. 

Jaka barwa świtała do łazienki? Zimne światło 

Łazienka to ciekawy przykład pomieszczenia, które wymaga oświetlenia mieszanego. Z jednej strony w łazience od czasu do czasu powstaje domowe spa, w którym chcemy się zrelaksować i wyciszyć – wówczas pomoże nam w tym światło ciepłe, natomiast na co dzień jest to miejsce, gdzie wykonujemy dużo precyzyjnych czynności jak, chociażby nakładanie makijażu czy golenie. Do zabiegów pielęgnacyjnych w łazience najlepiej sprawdzi się światło wpadające w chłodne rejestry. Aby poradzić sobie z tym trudnym zadaniem, jakim bez wątpienia jest funkcjonalne oświetlenie łazienki, najlepiej odpowiednio pomieszać żarówki. Światło główne może być ciepłe, natomiast kinkiety łazienkowe o chłodnym blasku, często wieszane po obu stronach lustra, mogą pomagać w precyzyjnych zabiegach.

Jaka barwa światła do kuchni?

W przypadku kuchni powinniśmy postawić na połączenie funkcjonalności i estetyki. Światło kuchenne powinno ułatwiać pracę w towarzystwie ostrych narzędzi, robotów kuchennych i gorących powierzchni, dlatego warto pomyśleć o montowaniu dodatkowych lampek lub listw pod szafkami, co doświetli miejsca robocze. W kuchni warto postawić na światło neutralne, zwane również dziennym.   

Więcej poradników na temat oświetlenia oraz dobory lamp przeczytasz tutaj:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium