Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie
Kategorie blog
Najczęściej wybierane
Sebia lampa wisząca 1-punktowa 61081
Alfa Sebia lampa wisząca 1-punktowa 61081
104,00 zł 93,60 zł
szt.
  • 24h
  • -10%
Dione lampa wisząca 6-punktowa złota 1092K30
Aldex Dione lampa wisząca 6-punktowa złota 1092K30
1 380,00 zł
szt.
  • 24h

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu — jak wybrać i na co zwrócić uwagę

Oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu — jak wybrać i na co zwrócić uwagę

Lampy z czujnikiem ruchu stosowanie na co dzień

Niegdyś czujniki ruchu były podstawą systemów alarmowych i z powodzeniem wykrywały obecność nieproszonych gości. Z czasem tego typu technologia zaczęła służyć do wykrywania ruchu, by automatycznie uruchomić światło. Dzięki takiemu zastosowaniu czujników ruchu światło zapala się automatycznie, a my nie musimy poszukiwać włącznika w ciemności. Do tego należy również pamiętać o zmniejszonych kosztach użytkowania. A jeśli zastosujemy w naszej lampie żarówkę LED, otrzymujemy ekonomiczną oraz ekologiczną alternatywę dla zwykłych lamp emitujących stałe światło. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto wybrać lampy z czujnikiem ruchu, to przeczytaj nasz poradnik!

Jak działają lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu? 

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu włączają się wtedy, gdy ktoś znajduje się w pobliżu. Zasilanie lamp z czujnikiem ruchu może pochodzić z sieci elektrycznej lub baterii, czy akumulatorów. Zastosowany typ soczewek wpływa na zasięg lamp. Wyróżniamy kilka rodzajów lamp z detektorami wykrywającymi ruch w swoim zasięgu. Współcześnie na rynku możemy wybierać między czujnikiem PIR a czujnikiem mikrofalowym, ultradźwiękowym lub połączeniem dwóch technologii. 

  • Lampy z czujnikiem ruchu na podczerwień PIR — Reagują na ruch dzięki możliwości wykrywania zmian temperatury w dalekiej podczerwieni. Włączają się wtedy, gdy w ich zasięgu znajdzie się coś, co emituje promieniowanie cieplne mocniejsze niż to z tła. Aby wyeliminować fałszywe włączanie ze względu na obecność zwierząt, zaprogramowano w niektórych modelach, by reagowały także na masę emitującego fale obiektu (np. obiekty do 15 kg). 
  • Lampy z ultradźwiękowym czujnikiem ruchu — Wytwarza wibracje, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Mechanizm działania przypomina sonar podwodny. Czujnik analizuje odbite fale od otoczenia. 
  • Lampy z czujnikiem mikrofalowym — Mechanizm działania jest podobny do ultradźwiękowych, z tym że, wytwarzana jest fala mikrofalowa o określonej częstotliwości. Rozpoznaje ruch również przez szkło, czy gips, ponieważ nie stanowią one przeszkody dla mikrofal.
  • Lampy z dualnym czujnikiem ruchu — Często zastosowana technologia to połączenie np. fal ultradźwiękowych z podczerwienią — dzięki temu ilość fałszywych włączeń jest mocno ograniczona.

Warto wybrać lampy z czujnikiem ruchu dodatkowo wyposażone w czujnik zmierzchu! — dzięki temu będą załączać się i reagować na ruch dopiero wtedy, gdy na zewnątrz zapadnie zmierzch. 

Jakie lampy z czujnikiem ruchu wybrać? 

Kiedy wybieramy lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu, musimy zastanowić się, gdzie zamontujemy oprawę — w ogrodzie, czy na klatce schodowej? Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz sprzęt ma wykrywać tylko ludzi, czy też np. samochody, gdyż w tym drugim przypadku nie możemy wybrać technologii PIR. Dalej dochodzi kwestia mocy, barwy światła, zasięg czujnika, a także ta oczywista — estetyka oprawy. W naszym sklepie znajdziesz kinkiety, plafony czy słupki z czujnikiem ruchu. Upewnij się, że wybrane lampy z czujnikiem ruchu posiadają odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak np. deszcz, chociaż oprawy lamp określane mianem ‘’zewnętrzne’’ są do tego typu warunków dostosowane. Przed zakupem warto sprawdzić zasięg. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu mogą charakteryzować się małym, średnim lub dużym zasięgiem. Warto przemyśleć to i dostosować do powierzchni naszego ogrodu.

Instalacja lamp z czujnikiem ruchu

Podczas instalacji lamp z czujnikiem ruchu warto przemyśleć ich rozmieszczenie. Czułe lampy reagujące na ruch i zmiany temperatury w otoczeniu mogą zapalać się jeśli umieścimy je zbyt blisko np. oczka wodnego. Woda będzie odbijać fale elektromagnetyczne na swojej powierzchni i w zależności od warunków atmosferycznych czasem może dochodzić do zapalania lampy z czujniki umieszczonej w pobliżu. Do oświetlania oczek wodnych polecamy wybrać energooszczędne lampy solarne, które zapalają się po zmierzchu. Czujniki ruchu wysokiej częstotliwości nie powinny być montowane w pobliżu ruchomych przedmiotów lub takich, które mogą wywołać reakcję na ruch w lampie z czujnikiem. Lamp z czujnikiem ruchu nie należy instalować również w pobliżu rur grzewczych (zmiany temperatury).

Regulacja lamp z czujnikiem ruchu 

Wszystkie lampy z czujnikiem ruchu obecnie posiadają możliwość regulacji, co oznacza, że ich czułość można wyregulować. W ten sposób możemy ustawić lampę tak, aby wykrywała osoby w określonej odległości oraz podtrzymywała światło przez ustalony czas. Niektóre urządzenia ponadto oferują możliwość regulacji progu czułości w luxach (tzn. czujnik zareaguje przy mniejszej ilości światła). Szczegóły będą znajdować się w instrukcji obsługi danej lampy. Różnice mogą wynikać z zastosowanego systemu, ale wszystkie potrzebne informacje powinny znajdować się w dołączonej do lampy instrukcji. Pamiętajmy, by nie montować lamp w pobliżu powierzchni odbijających światło (fale elektromagnetyczne), takich jak woda, czy lustra, które mogą powodować ‘’fałszywe załączenie'' lampy. Na szczęście czujnik i ustawienie każdej lampy zewnętrznej można wyregulować i odpowiednio ustawić.

Przeczytaj na naszym blogu:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium