
Jakiego oświetlenia potrzebujesz – dobieranie lampy do przestrzeni
Pierwszym krokiem do podjęcia decyzji w kwestii zakupu lampy jest ocena przestrzeni, jaką dysponujesz. Wiele będzie zależało od tego, czy jest ona otwarta, przestronna, czy może wręcz przeciwnie. Wpływ na efekt, jaki osiągniesz, będą miały także wysokość sufitu oraz powierzchnia, którą chcesz oświetlić.
Jakie oświetlenie do niskich pomieszczeń?
Najprostszym sposobem na oświetlenie niskiego pomieszczenia są lampy sufitowe. Nie należy mylić ich z lampami wiszącymi. W przypadku tych pierwszych źródło światła jest przymocowane do sufitu. Przykładem takiej lampy są plafony. Choć dla niektórych mogą wydawać się rozwiązaniem poprzedniego wieku, dzięki swojej klasycznej, minimalistycznej budowie i praktyczności, pozostają stylowym i efektywnym dodatkiem do każdego pomieszczenia, a zwłaszcza niskiego, w którym nie ma miejsca na lampy podłogowe czy wiszące. Kolejnym rozwiązaniem takiego problemu jest zamontowanie lampy ściennej, może to być kinkiet lub plafon.
Jak obliczyć ilość lumenów na m2 – kalkulowanie oświetlenia
Zazwyczaj przyjmuje się, że na m2 powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. Ta liczba naturalnie będzie zależna od przeznaczenia pomieszczenia, w którym ma się znajdować oświetlenie. Podobnie jak z barwą żarówki – cieplejsze do relaksu, chłodniejsze do pracy – ilość światła zależna będzie od tego, do czego chcemy je wykorzystywać. Mierzona jest ona w lumenach oraz w luksach. Te pierwsze to miara jasności żarówki, a drugie określają ilość światła, która pada na daną powierzchnię. W takim razie, aby odpowiedzieć na pytanie jaką żarówkę musimy kupić, należy najpierw obliczyć, ile luksów powinno być w danej przestrzeni, Następnie trzeba pomnożyć tę liczbę przez powierzchnię pomieszczenia, tym samym uzyskując ilość lumenów, które musi mieć żarówka.
Jakie żarówki do lampy wybrać w zależności od jej funkcji?
Jak wspomnieliśmy wyżej, dobór żarówki zależy w pierwszej kolejności od natężenia światła, które chcemy osiągnąć. Ilość luksów (lx) potrzebna do oświetlenia danego pomieszczenia różni się w zależności od jego przeznaczenia. W ustaleniu jak dużo ich potrzebujemy, pomogą nam normy PN EN, które uśredniają wymagane wartości luksów do poszczególnych rodzajów przestrzeni domowych.
Lampy do salonu
Salon jest przestrzenią dzienną, przeznaczoną do relaksu, ale także do zwyczajnego użytkowania. Odpowiedni będzie zatem zakres od 300 do 400 lx. Warto zaznaczyć, że światło może mieć cieplejszą barwę, która wspomaga wypoczynek.
Lampy do kuchni
Każda osoba, która gotuje, wie, jak ważna jest odpowiednia ilość światła w kuchni. Wokół przestrzeni roboczych może to być nawet 500 lx. Jeśli czujemy, że nie potrzebne jest go aż tyle, wystarczy 300 lx.
Lampy do łazienki
Łazienki i toalety nie wymagają zbyt dużego natężenia światła. W zupełności wystarczy zatem 200 lx. Jeśli w łazience wykonywany jest makijaż, możemy wspomóc się dodatkowym oświetleniem przy lustrze, na przykład kinkietem.
Lampy do miejsca pracy lub na biurko
W miejscu pracy oświetlenie jest szczególnie ważne. Na ogół wystarczy 500 lx. Jeśli mowa o oświetleniu ogólnym może to być nawet 300 lx. Natomiast w przypadku, w którym potrzebujemy więcej światła, na przykład przy pracy kreślarskiej, odpowiednie będzie oświetlenie zbliżone do 750 lx.
Po więcej poradników zapraszamy na naszego bloga: