Salon oświetlenia multilampy.pl
Zamówienia telefoniczne 502 635 029
suma: 0,00 zł Złóż zamówienie

Czy żarówki energooszczędne się opłacają ?

Czy żarówki energooszczędne się opłacają ?

Żarówki energooszczędne to w ostatnich latach rozwiązanie, które zyskało na popularności. Choć jeszcze niedawno koszt tych produktów był bardzo wysoki, to dziś cena nie przeraża, dzięki czemu coraz więcej gospodarstw domowych wymienia oświetlenie na nieco bardziej przyjazne środowisku. Sprawdź, jakie są główne zalety ich używania, a także jakie są koszty zakupu i żywotność tych produktów oraz gdzie można je wykorzystać. Zapraszamy do lektury.

Żarówki energooszczędne – dlaczego warto?

Do głównych zalet stosowania energooszczędnych żarówek zalicza się:

  • zmniejszone rachunki za prąd,

  • dbałość o środowisko dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla do otoczenia,

  • brak nagrzewania elementów lamp i kloszy,

  • brak promieniowania UV,

  • brak szkodliwych substancji, jak rtęć czy ołów,

  • wyraźne, jasne światło,

  • odporność na uszkodzenia.

Jakie żarówki są najbardziej energooszczędne?

Najbardziej energooszczędne żarówki to LED (Light Emitting Diode). Żarówki LED zużywają do 80-90% mniej energii niż tradycyjne żarówki żarowe i około 50% mniej niż świetlówki kompaktowe (CFL). Są również niezwykle trwałe, mogą działać nawet do 25 000-50 000 godzin, co jest okresem znacznie dłuższym niż proponują inne typy żarówek, dzięki czemu rzadziej trzeba je wymieniać, co przyczynia się do dodatkowych oszczędności. Dodatkowo, żarówki LED generują bardzo mało ciepła w porównaniu do żarówek żarowych, które tracą większość energii w postaci oddawanej temperatury. LED-y osiągają pełną jasność natychmiast po włączeniu, nie potrzebują czasu na rozgrzanie, jak niektóre świetlówki. Jeśli zależy Ci na energooszczędności, żywotności i ekologiczności, żarówki LED są najlepszym wyborem.

Ile kosztują żarówki energooszczędne?

Ceny poszczególnych rozwiązań są bardzo zróżnicowane. Przedział zaczyna się od 3 złotych. Są to jednak najtańsze propozycje świetlówek spiralnych. Renomowane firmy wyceniają produkt na nieco więcej, zwykle jednak poniżej 15 złotych. Droższym rozwiązaniem są energooszczędne żarówki LED, za które należy zapłacić od 5 do nawet 40 złotych.

Żywotność świetlówek i żarówek LED

Oficjalne badania pokazują, że energooszczędne produkty są w stanie wytrzymać do 15 lat. Typowy artykuł pobiera 15W, wytwarzając przy tym takie samo światło jak żarówki klasyczne o mocy 75W. Droższe LED-y są w stanie wytrzymać do 30 lat. Typowo pobierają 6W, wytwarzając przy tym takie samo światło jak żarówki klasyczne o mocy 60W. Dobrej jakości oświetlenie energooszczędne jest w stanie świecić nieprzerwanie przez ponad 50 tysięcy godzin, czyli niemal 6 lat!

Lampy LED do domu 

Gdzie można zamontować takie rozwiązanie ? Tak naprawdę wszędzie. Kiedyś żarówki te miały jeden określony kształt, przez co trudno było je dopasować do posiadanego od lat żyrandola. Dziś można wybierać spośród bogatej oferty samych żarówek jak i lamp ze wbudowanymi LEDami jak lampy wiszące LED, lampy sufitowe LED, czy kinkiety LED. Wbrew powszechnej opinii, energooszczędne żarówki LED można wykorzystywać w przypadku pomieszczeń o każdej stylistyce. Dekoracyjne żarówki najlepiej sprawdzą się w towarzystwie lamp industrialnych i loftowych. Można również bezpiecznie używać ich z żyrandolami wyposażonymi w abażur, gdyż mamy pewność, że światło nie nagrzeje tkaniny i nie wywoła pożaru. 

Podsumowanie

Wymiana tradycyjnego oświetlenia to duża oszczędność. Energooszczędne żarówki pobierają zdecydowanie mniej energii. Choć koszt zakupu tych produktów jest nieco wyższy niż w przypadku tradycyjnych artykułów, wystarczają one na dłużej, przez co oszczędność będzie widoczna już po kilku miesiącach stosowania. Wartością dodaną jest również fakt dbałości o środowisko, z kolei minusem żarówek energooszczędnych jest wysoki koszt recyklingu.

Po więcej poradników i artykułów zapraszamy na naszego bloga:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium